Staj Bulabileceğiniz Siteler

Staj Bulabileceğiniz Web Siteler|Öğrenciler, Yeni Mezunlar

Evet arkadaşlar, artık ben de mezunum. Öğrenci olmak o kadar güzel ki; itiraf etmeliyim biraz üzülüyorum. Gezmek, öğrenmek, deneyimlemek ne kadar önemli de olsa, okul dönemini verimli geçirebilmek önemli. Kariyer rotamızı doğru belirleyebilmek, neyi isteyip neyi istemediğimizi anlamak adına yapacağımız stajlar çok önemli. Örneğin, ben bir Endüstri mühendisiyim. Okuduğum bölümün çalışma yelpazesi diğer pek çok bölüme göre çok geniş. Bu sebeple farklı departmanlarda kısa süreli de olsa çalışmak ve staj yapmak geleceğim açısından oldukça önemliydi.

Bu dönemde staj bulmak neredeyse iş bulmak kadar emek isteyen bir süreç. Tam olarak ne istediğini bilmeyen, yeteneklerini ve kendini tanımayan kişiler var çevremde. Eminim sizin de vardır. Bu yazıyı yazmaktaki amacım, benim de geçtiğim bu yolda olanlara naçizane yardımcı olabilmek.

Bu yazımda, bilseniz işinize yarayacağını düşündüğüm siteleri derledim. Bu sitelerdeki çeşitli ilanlara bakarak yetenekleriniz ve istekleriniz doğrultusunda yapmak istediğiniz meslek için sahip olmanız gereken özellikleri öğrenebilirsiniz. Bu sayede kendi kariyer planınızı şekillendirebilirsiniz.

Araştırmalarım ve öğrendiklerim doğrultusunda belirlediğim kendi hikayemi başka bir yazıda paylaşacağım. Ancak şimdiden bu konuda sorularınız olursa bana ulaşmaktan çekinmeyin. Olabildiğince hızlı dönüş yapacağım. Farkındayım girizgahı fazla uzattım. Hadi gelin staj ve iş ilanları bulabileceğiniz sitelere göz atalım.

LinkedIn

İlk sırada tabii ki LinkedIn’den bahsetmeliyim. LinkedIn’i kariyer odaklı bir “sosyal ağ” olarak tanımlayabiliriz. Kullanıcılara dijital CV oluşturma, CV’nizi firmalara ve profesyonellere sergileme imkanı sunuyor. 2002’de kurulan bu şirket, 2016 yılında Microsoft tarafından satın alınmış ve günümüzde işverenlerle, iş arayanları buluşturan en etkili platform olmuş.
Çok kısa bahsetmem gerekirse, burada kendinize bir profil oluşturup staj/iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Normal hayatta karşılaşma ihtimalinizin düşük olduğu üst düzey yetkililere mesaj atabilirsiniz. İş ağınıza ekleyebilirsiniz.(İnanın bana, çoğu dönüş yapıyor:)) İlgi alanınıza göre gruplara girebilir, oradaki tartışmalara katılabilirsiniz. Paylaşımlarda bulunarak ağınızdaki insanlara ulaşabilirsiniz.

Kariyer.net

Bu site 1999 yılında kurulmuş. Sanıyorum ülkemizde iş arayanların en çok kullandığı site olabilir. Bu siteye üye olup, kendinize çok kolay bir şekilde CV oluşturabilirsiniz. Gelişmiş filtreleme özelliği sayesinde size uygun olduğunu düşündüğünüz ilana çok kolay bir şekilde başvurabilirsiniz.

Toptalent.co

2015 yılında yayına başlayan Toptalent.co’nun hedef kitlesi öğrenciler ve yeni mezunlar. Sitede şirketlerin yeni yetenekleri keşfetmesi adına bulunan ilanların yanı sıra, farklı sektör deneyimleri, departman seçme vb. konularda çok çeşitli editoryal içerikler bulunuyor. Ücretsiz olarak kendinize profil oluşturup yetenek programlarına başvurabilirsiniz.

MT Staj

Bu sitede Genç Yetenek programları, güncel MT (Yönetici adayı) staj ilanlarını ve başvuru koşullarını bulabilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli duyurular ve tanıtım alanlarından haberdar olabilirsiniz.

Vizyoner Genç

Vizyoner Genç, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yürütülen bir Savunma Sanayi Akademisi projesi. Dolayısıyla daha çok savunma sanayi (TUSAŞ, Havelsan, Aselsan, Baykar gibi) alanında kariyer planlayanların seveceği bir site. Aynı zamanda pek çok etkinlik, projeler de sunuyor.

Youthall

2014 yılında 2 girişimci tarafından Türkiye’nin ilk dijital işveren markası ve genç yetenek platformu olarak kurulmuş olan Youthall da; kendinize profil oluşturup, ilgilendiğiniz şirketleri takip edebileceğiniz, kariyer ve networking etkinlikleri ile iş ağınızı geliştirebileceğiniz, kariyer fırsatlarına başvurabileceğiniz bir platform.

Anlatsın

Diğer platformlardan farklı olarak Anlatsın, iş ve staj ilanlarının yanı sıra farklı sektörlerden ve farklı mesleklerden kişilerle soru cevap yapıyor ve kısa videolar halinde paylaşıyor. Örneğin; büyük ölçekli global şirketlerde çalışanların bir günü nasıl geçiyor? Mesleklerin iş tanımı nedir? gibi pek çok röportajı platformda bulabiliyorsunuz. Örnek olarak bir tane ekleyeceğim.

Jooble

Jooble en son keşfim. İş ilanlarını, açık iş pozisyonlarını ve güncel iş olanaklarını bulabileceğiniz bir arama motoru. İstediğiniz filtreleri seçerek uygun olduğunu düşündüğünüz ilanlara başvurabilirsiniz.

Jamie Lopes
Photo by Jaime Lopes

Sözlerimi bitirmeden önce iş/staj aramanın yalnızca bu sitelerle sınırlı olmadığını belirtmek istiyorum. Kariyer etkinlikleri, seminerler, söyleyişiler, kulüp faaliyetleri sektörden insanlar tanımak adına fırsatlar yakalamanızı sağlayabilir.

Yazımın iş/staj arayanlara faydalı olmasını umuyorum. Kariyer yolunda başarınız daim olsun.

Dilek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön