Hayattaki En Büyük Taşlarınız | Hayat Kavanozu Hikayesi

Hayattaki öncelikleriniz neler? Hiç düşündünüz mü? Kaçımız önceliklerimiz doğrultusunda istediğimiz hayatı yaşıyoruz? Kaçımız günlük gereksiz işlerin yoğunluğunda savrulup duruyoruz oradan oraya?

İnsanlar zamanının çoğunu küçük, önemsiz işlerle geçirirler. Çünkü bu işler basittir, kolaydır, üzerinde düşünmeye gerek yoktur çoğu zaman. İzlediğiniz TV programlarını düşünün. Sosyal medyada geçirdiğiniz akıp giden zamanı… Tüm bunları tükettikten sonra geçip giden zamanın vicdan azabıyla yapmak zorunda olduğunuz işlere dönersiniz. Yetişmesi gereken ödevler, gidilmesi gereken etkinlikler, yaklaşan sınavlara çalışmak gibi.

Ailemiz, sevdiklerimiz, sağlığımız, mutluluğumuz, hayallerimiz, kendi kişisel gelişimimiz… Bizim için gerçekten önemli olan şeylere çok az vaktimiz kalır. Önemsiz şeylere öncelik vermenin sonucudur bu.

Tam da bu durumla ilgili hayat dersi olabilecek, bildiğim çok güzel bir hikaye var. Hikayenin kaynağını çok araştırdım ancak bulamadım. Anonim bir hikaye olarak paylaşacağım. Önemli olan işlere öncelik tanımak adına unutulmaması gereken bir hikaye.

Hayat Kavanozu

Bir gün Northwestern Üniversitesi, Kellog Business Scholl’da İş İdaresi Master dersinde profesör sınıfa girip karşısında duran dünyanın en seçilmiş öğrencilerine kısa süre baktıktan sonra, “Bugün zamanı verimli kullanmak konusunda birlikte bir çalışma yapacağız.” der.

Kürsüye yürüyüp, kürsünün altından kocaman bir kavanoz çıkarır. Sonrasında kürsünün altından yumruk büyüklüğünde taşları çıkarıp büyük bir dikkatle kavanozun içine yerleştirmeye başlar. Kavanozun daha başka taş almayacağına emin olduktan sonra öğrencilerine döner ve “Bu kavanoz doldu mu?” diye sorar.

Öğrenciler kavanozun başkaca taş almayacağından emin oldukları için hep bir ağızdan “Doldu” diye cevaplarlar.

Profesör, “Öyle mi?” cevabının ardından kürsünün altına eğilerek bir kova kırılmış küçük taş çıkartır. Bunları kavanozun içine yavaş yavaş döker. Sonra dikkatli şekilde sallayarak taşların yerleşmesini sağlar. Öğrencilerine döner ve bir kez daha “Bu kavanoz doldu mu?” diye sorar.

Bir öğrenci kısık sesle “Dolmadı herhalde” diye cevaplar.

“Doğru” der profesör ve gene kürsünün altına eğilerek bir kova kum alır ve tüm kum taneleri taşların arasına doluncaya kadar yavaş yavaş döker. Gene öğrencilerine döner ve “Bu kavanoz doldu mu?” diye sorar.

Tüm öğrenciler hep bir ağızdan “Hayır” diye bağırırlar.

“Güzel” der profesör ve kürsünün altına eğilerek bir sürahi su alır ve içi taşlarla dolu olan kavanoz ağzına kadar doluncaya dek suyu boşaltır.

Sonra öğrencilerine dönerek “Bu deneyin amacı neydi” diye sorar.

Uyanık bir öğrenci hemen “Zamanımız ne kadar dolu olursa olsun, daha ayırabileceğimiz zamanımız mutlaka vardır.” diye atlar ve soruyu cevaplar.

“Hayır!” der profesör. “Bu deneyin asıl anlatmak istediği eğer büyük taşları baştan yerleştirmezseniz küçükler girdikten sonra büyükleri kavanoza hiç bir zaman koyamayacağınız gerçeğidir.”

Öğrenciler şaşkınlık içinde birbirlerine bakarken profesör devam eder;

“Nedir hayatımızdaki büyük taşlar? Çocuklarımız, eşlerimiz, ailemiz, sevdiklerimiz, arkadaşlarımız, işimiz, eğitimimiz, hayallerimiz, sağlığımız, bir eser yaratmak, başkalarına faydalı olmak, onlara bir şey öğretmek! Büyük taşlarınız bunlardan birisi, belki birkaçı, belki hepsi. Bu akşam uyumadan önce iyice düşünün ve hayatınızdaki sizin büyük taşlarınız hangileridir. Karar verin.

Bilin ki, büyük taşlarınızı kavanoza yerleştirmezseniz hiçbir zaman bir daha koyamazsınız, o zaman da ne kendinize, ne de çalıştığınız kuruma, ne de ülkenize faydalı olurusunuz. Bu da iyi bir iş adamı, gerçekte de iyi bir adam olamayacağınızı gösterir.” der ve kendisini şaşkınlıkla izleyen öğrencileri sınıfta bırakarak çıkar gider.

Şimdi size bir sorum olacak.

Hayatınıza anlam katan önemli şeyleri düşünerek cevap verin.

Sahi ya, sizin hayatınızdaki en büyük taşlar neler?

Sevgiler!

Kişisel zaman yönetiminde bize yardımcı olacak Önceliklendirme Metodu’ndan bahsettiğim yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön