Zamanının Yönetimi Senin Elinde! |Önceliklendirme Metodu

Denk gelmiş olduğum Laura Vanderkam’ın How to Gain Control of Your Free Time konuşmasından bahsetmek istiyorum sizlere. Benim için oldukça ilham verici bir konuşma oldu. Kendisi bir yazar, konuşmacı. Aynı zamanda, zaman yönetimi konusunda uzman. Buradan web sitesine giderek çalışmalarına bakmanızı öneririm. Aynı zamanda aşağıya bıraktığım, Before Breakfast Podcast serisinde her sabah, bir zaman yönetimi stratejisinden veya dinleyicilerden gelen sorulardan bahsediyor. Zamanımızı daha iyi yönetebilmek için önerilerde bulunuyor.Bakmanızı tavsiye ederim.

15 Temmuz tarihinde yayınlanan podcast

İstediğimiz hayatı zaman ayırarak kuramayız, istediğimiz hayatı kurarız daha sonra zaman kendi kendine artar.

Yazar konuşmasında yaptığı bir araştırmadan bahsediyor. Aşırı meşgul kadınların hayatlarındaki 1001 güne bakarak zaman günlüğü adını verdiği projesini gerçekleştiriyor. Bu kadınların çok fazla emek isteyen işleri var, bazılarının bakımıyla ilgilenmesi gereken çocukları, bazılarınınsa ebeveynleri, sosyal sorumlulukları var.

Vanderkam deneyinde, bu kadınların haftalık zamanlarını nasıl geçirdiklerini, kaç saat uyuduklarını vs. anlamak adına kayıtlar tutturuyor. Amaç akıp giden zaman hakkında farkındalık kazanmaları. Araştırmaya katılan kadınlardan biri, geçen hafta içinde evini su bastığı söylüyor. Halının temizlenmesi, su tesisatının tamiratı gibi işler 7 saatine mâl oluyor.

Peki şimdi soru şu: Hangimiz haftanın başında 7 saatlik zaman ayırmaya gönüllü olurdu? Büyük ihtimalle araştırmanın katılımcıları da, biz de çok meşgul olduğumuzu, hiç zamanımızın olmadığını söylerdik. İşte bu durum bize zamanın esnekliğini gösteriyor. Zaman yönetiminde önceliklendirmenin önemini vurguluyor.

“Zamanım yok.” çoğunlukla “Önceliğim değil.” anlamına gelir.

Vanderkam sonrasında önceliklendirme için şu stratejiyi sunuyor dinleyicilerine.

Önceliklerini listelendir!

Bunun için yazarın tavsiyesi Cuma öğleden sonraları bir liste hazırlamak. Önünüzdeki haftayı düşünürken 3 kategori belirlemek.

  • Kariyer,
  • İlişkiler,
  • Kendimiz.

Her bir kategoriye 2-3 öge belirledikten sonra önünüzdeki haftaya istediğiniz gibi yerleştirmekte serbestsiniz. Haftada 168 saatiniz var, 40 saat işte ve iki saatinizi (iyimser bir tahminle:) ) yolda geçirdiğinizi, 8 saat uyuduğunuzu varsayarsak geriye 62 saatiniz kalıyor. Bu kadar zaman aslında oldukça fazla. Örneğin günlük olarak egzersiz yapmak için, gelecek ay gireceğiniz sınava hazırlanmak için, CV’nizi düzenlemek için ya da hobinize vakit ayırmak için zamanınız var.

Ancak biraz boş zamanımız olduğunda ne yapıyoruz?

Kendimizi bir anda Netflix’te buluyoruz ya da sosyal medyada başkalarının hayatlarını izlerken zamanımızı boşa harcıyoruz.
Çok meşgul olsak bile, önemli işlerimiz için vaktimiz var. Önceliklerimize odaklanarak istediğimiz hayatı yaşamak da bizim elimizde.

Sevgiler!

Zamanının Yönetimi Senin Elinde! |Önceliklendirme Metodu” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön