Uzaktan Çalışma Sürecinde Verimlilik İpuçları

İster öğrenci olun ister bir beyaz yakalı, artık evden çalışma hepimizin hayatına girmiş bulunmakta. Pek çoğumuz okullarımızı özlemiş olsak da derslere evden girmenin ya da toplantılarımızı evden yürütüyor olmanın rahatlığına alışmış durumdayız. Deloitte’un yapmış olduğu araştırmaya göre, Türkiye’de çalışanların %72,9’u evden ya da uzaktan çalışma sisteminin salgın sonrasında daha fazla uygulanmasını istiyor. (Deloitte İşin Geleceği Araştırması, 2020). Uzaktan çalışmak birçok avantaj sağlıyor olabilir ancak pek çoğumuzda evden çıkmamanın getirmiş olduğu motivasyon düşüklüğü var. Bu durum da verimliliğimizi düşürmekte. Bu sebeple bugünkü yazımda, uzaktan çalışırken verimliliğimizi arttıracak naçizane ipuçlarından bahsedeceğim. Hazırsanız hemen başlayalım!

Evinizin bir bölümünü dikkatiniz dağılmadan çalışabileceğiniz bir çalışma alanı olarak düzenleyin.

Dikkat dağıtıcı unsurlar evden çalışırken en sık karşılaştığımız zorluklardan biri. Odağınızı olabildiğince yaptığınız işte tutabilmek için bunlardan uzakta kalabilmek önemli. Örneğin; çalışırken telefonunuza gelen sosyal medya bildirimleri dikkatinizi dağıtıyorsa çalışma saatleriniz içerisinde telefonunuzun sosyal medya bildirimlerini kapatmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanında çalışırken evde yapmanız gereken işler ( çamaşırları yıkamak, akşam yemeğini hazırlamak gibi) aklınıza geldiğinden odağınız başka düşüncelere kayıyor olabilir. Yetiştirmeniz gereken raporu hazırlarken ev işlerini aradan çıkarmak yerine bu işler için ayrı bir zaman belirleyin. Bu işleri de yapılacaklar listenize eklemeyi unutmayın.

Farklı yerlerde çalışıp verimli olabiliyorsanız şanslı azınlıktansınız. Araştırmalar gösteriyor ki çalışmak için hep aynı mekanı kullanmak verimliliğimizi arttırıyor. Evinizde odaklanmak için bir çalışma alanı belirleyin. Bu alanı ofisinizdeki masanız gibi düzenlemeniz konsantrasyonunuzu pozitif yönde etkileyecektir.

Günlük ve haftalık yapılacaklar listesi hazırlayın ve olabildiğince bu listeye sadık kalın.

Evden çalışırken evdeki rutinlerle yapılacak işler çokça birbirine karışabilir. Bu gibi durumlar verimliliğinizi olumsuz etkiler. Örneğin; yarına yetişmesi gereken sunumunuzu hazırlarken aklınız bir yandan akşam yemeğinde olursa muhtemelen dikkatinizin dağılması zaman kaybetmenize yol açacaktır. İşte bu durumdan kurtulmak için basit bir yapılacaklar listesi hazırlamak işinize çokça yarayacaktır. Yapılması gerekenleri küçük parçalara ayırarak listeye eklemek hem o işi gözünüzde büyütmenizi engelleyecek hem de bitirdiğiniz işlerin üzerini çizmiş olmak, motivasyonunuzu arttıracaktır.

Çalışma saatlerinizi belirleyin. Zaman yönetimine önem verin.

Evden çalışırken çalışma saatlerini düzenlemek oldukça önemli. Eğer çalışma saatlerini kendinize göre ayarlayabileceğiniz bir işte çalışıyorsanız bu madde sizin için çok daha önemli olacaktır. “Uyandığım saatte çalışmaya başlarım.” mantığıyla her gün farklı saatlerde plansız çalışarak verim yakalayabilmeniz pek de mümkün görünmüyor. Bu nedenle işe başlamak ve belirli aralıklarla mola vermek için kendinize bir plan yapın. Planınıza sadık kalabilmek için bu planı çalışma arkadaşlarınızla da paylaşabilir, onları da dahil edebilirsiniz. Zamanımı etkili yönetebilmek için kullandığım Google Takvim uygulamasından bahsettiğim yazımı okumak isterseniz hemen buraya bırakıyorum.

Hareket etmeyi, belli aralıklarla molalar vermeyi unutmayın.

İşe gidip gelmek, öğle yemeğini dışarda yemek, gün içinde koşuşturmalar içerisinde olmak sizi aktif tutar. Ancak kabul edelim evden çalışırken bu kadar hareket edemiyoruz. Çoğu zaman masa başında çalışırken saatlerin nasıl geçtiğinin farkına varamayız. Ancak vücudumuzun hareket etmeye ihtiyacı var. Evden çalışırken hareket etmeyi unutmamalıyız. Örneğin; iş gününe hafif bir egzersizle başlayabilir ya da hazırladığınız günlük yapılacaklar listenize “belini esnet” hatırlatmaları ekleyebilirsiniz. Günlük adım sayınızı arttırmak için bir sokak ilerideki marketten alışverişinizi yapabilirsiniz. İnanın vücudunuz size minnettar kalacaktır.

Kıyafetinizi değiştirin, pijamalarla çalışmayın.

Yumuşacık pijamalarla çalışma fikri çok cazip geliyor farkındayım. Ancak evden çalışırken sizi rahat hissettiren her şeye temkinli yaklaşmanızı öneririm. Sabah bilgisayarın başına geçmeden pijamalarınızı değiştirip en sevdiğiniz ev kıyafetinizi giymek, belki favori parfümünüzü sıkmak beyninize “iş gününe” hazır olduğunuzun sinyalini gönderecektir. Bu basit yöntemi uygularsanız üretkenliğinizin arttığını göreceksiniz.

Sevgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön