Eisenhower Matrisi

Dwight D. Eisenhower Amerika Birleşik Devletleri’nin 34. Başkanıydı. Sürekli almak zorunda olduğu zor kararları ve odaklanması gereken birçok görevi vardı. Sonuç olarak; tüm dünyada ünlü olan, yukarıda gördüğünüz matrisi oluşturdu. Bu matrisin temel özelliği; işlerimize aciliyet ve önem açısından kategorize edip, zamanı doğru yönetmemize yardımcı olması.

“Tüm bu işler nasıl yetişecek?” İş ya da okul hayatında çokça sorduğunuzu, sizi strese sürükleyen bir soru olduğunu biliyorum. Hiçbirimiz süper kahraman değiliz, eforumuz ve zamanımız sınırlı. Zaman en değerli varlığımız! Bu sebeple onu çok iyi yönetmemiz gerektiğine inanıyorum.

“Önemli olan nadiren acildir, acil olan ise nadiren önemlidir.”

Dwight D. Eisenhower

Yapılacaklar oldukça basit. Öncelikle yapılacaklar listesi oluşturmalısınız. Daha sonra listenizdeki görevleri bu 4 kategoriye yerleştirmelisiniz.

Eisenhower Matrisi
https://www.eisenhower.me/eisenhower-matrix-canvas/

Acil ve Önemli

Bu kategorideki görevlerin ivedilikle tamamlanması gereklidir. Örneğin; teslim tarihi gelmiş projenizin sunumu, danışmanınıza onaylatmanız gereken teziniz, patronunuzun son anda mesai bitimine istediği raporlar bu gruba dahil olur. Ertelemeden hemen tamamlamanız hem diğer işlerinizin aksamasını engeller hem de kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Önemli, Acil Değil

Bu kategoriye eklediğiniz işlerinizi güzelce planlamalısınız. Örnek vermem gerekirse, arkadaşınıza doğum günü hediyesi satın almak sizin için önemli olabilir ancak doğum gününe henüz 2 ay varsa bu işiniz acil olmaktan çıkar. Gündelik hayattan bir örnek de, rutin doktor kontrolleriniz olabilir. Burada önemli olan, yaptığınız plana sadık kalmaktır. Eğer takviminizde belirlediğiniz tarihten geçe kalırsanız ilk kategori işe dönüşür.

Acil, Önemli Değil

Kısaca işlerin delege edilmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu konuda ekip çalışmasının fayda sağlayacak yöntem olduğunu düşünüyorum. Açıklamam gerekirse, takım lideri olduğunuzu düşünün. Ekibinizdeki bir arkadaşınıza şu an sizin için önemli olmayan ama hızlıca hazırlanması gereken bir raporu gönderebilirsiniz. Bu sayede hem zamandan tasarruf ederseniz hem de işler çok daha hızlı biter. Daha sonra delege ettiğiniz görevleri takip etmeyi unutmayın.

Acil Değil, Önemli Değil

Bu kategorideki işler yapmamanız gereken işlerdir. Sosyal medya hesaplarını kontrol etmek, YouTube’da saatler geçirmek, uzun süre oyun oynamak gibi aktiviteler ne acil ne de önemlidir. Önemli olan bu işleri elemeyi bilmektir.

Bu matrisin getirdiği çok güzel bir kolaylık var. “Nereden başlayacağım?” sorusu artık tarih oluyor. 😊 Son olarak birkaç öneriyle vermek istiyorum.

  1. Her bir kategori için en fazla 8 görev belirleyin. Burada asıl amaç görevleri tamamlamak, listelemek değil.
  2. İşleri ertelememeye çalışın.
  3. Önceliklerinizi başkalarının belirlemesine izin vermeyin.

Eğer bir uygulama ile işlerinizi takip etmek isterseniz ücretli ve ücretsiz farklı uygulamaları Apple Store ya da Play Store’da bulabilirsiniz.

Sevgiler!

Hazırlarken yararlandığım kaynak:

Introducing the Eisenhower Matrix. (2020, Mart 24). Eisenhower: https://www.eisenhower.me/eisenhower-matrix/ adresinden alındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön