Fiziksel Aktivite ve Zaman Yönetimi İlişkisi

Merhaba arkadaşlar 🙂 Bu blogu takip ediyorsanız zaman yönetimi konusundaki merakımı biliyorsunuzdur. Benim için zamanı doğru yönetebilmenin kişisel başarım üzerinde büyük etkisi var, bu sebeple oldukça önemsiyorum. Vaka sayılarının artması dolayısıyla günlük fiziksel aktivitelerim azalmış durumda. Masa başında çalışarak geçiyor günlerim. Hal böyle olunca eski tempomdan düşmüş durumdayım. Siz de benim gibiyseniz sizlere okuduğum bir araştırmadan bahsedeceğim.

2019 yılında yapılmış bu çalışmanın amacı; fiziksel aktivitenin zaman yönetimi becerileri üzerine etkilerini incelemek. Çalışmanın örneklemi 188’i kadın, 193‘ü erkek olmak üzere toplamda 381 üniversite öğrencisinden oluşuyor. Araştırmayı çok detaylı anlatmayacağım, hemen sonuçtan bahsedeceğim. Her bir öğrenciye envanter uygulanması sonucu üniversite öğrencilerinin zaman yönetimi davranışlarının, zaman planlaması ve zaman tutumlarının fiziksel aktivite yapmaları ile ilişkili olduğu bulunuyor. Yani fiziksel aktivite yapıyor olmanın zaman yönetimi becerisini olumlu yönde etkilediği tespit ediliyor.

Egzersiz yapmanın vücudumuz için olumlu etkilerinin saymakla bitmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bunun yanı sıra yukarıda bahsetmiş olduğum araştırmada da görüldüğü gibi zihinsel aktivitelerimiz için de faydası büyük. Ne zaman motivasyonunuzun düştüğünü hissederseniz çıkıp yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Paylaşımımı burada bitirirken hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Sevgiler!

Kaynak

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spormetre Dergisi. 17(3):237-244; Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, 2019.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön